Francuzi wygrywają po raz drugi!
francetvinfo.fr

• Dodał: Radosław Kępys
  • Data publikacji: 21.06.2018, 18:54

„Trójkolorowi” meldują się w 1/8 finału! Po golu Kyliana Mbappe w 34. minucie spotkania, reprezentacja Francji pokonała Peru 1:0 i samodzielnie prowadzi w grupie C piłkarskich Mistrzostw Świata w piłce nożnej.

Reprezentacja Peru na Mistrzostwa Świata wróciła po 36 latach. W swoim pierwszym spotkaniu zespół z Ameryki Południowej po ambitnej walce przegrał z Duńczykami 0:1. Dzisiejsi rywale tej reprezentacji w pierwszym swoim spotkaniu podczas rosyjskiego turnieju nie zachwycili. Brak finezji, polotu i pomysłu na grę cechował „Trójkolorowych” przez cały mecz z Australią, który jednak udało się wygrać podopiecznym Didier Deschampsa – 2:1. W przypadku zwycięstwa Francuzi już dziś zapewniliby sobie miejsce w 1/8 finału tegorocznego Mundialu.

Początek spotkania zwiastował bardzo rozważną i spokojną grę Francuzów oraz szybkie próby przedostania się Peruwiańczyków pod bramkę rywala.  W 11. minucie to faworyci tego meczu stworzyli sobie jednak pierwszą okazję. Na prawej stronie pola karnego piłkę otrzymał Antoine Griezmann, jednak snajper Atletico Madryt pospieszył się z decyzją o strzale i uderzył w boczną siatkę. Minutę później bardzo groźnym strzałem sprzed pola karnego popisał się Paul Pogba, ale piłka przeszła obok prawego słupka bramki Pedro Gallese. W tym momencie Francuzi zaczęli w tym spotkaniu przejmować inicjatywę.

Kolejne minuty to mnożące się sytuacje pod bramką Peruwiańczyków. Jedna z najgroźniejszych miała miejsce, gdy znakomicie tyłem do bramki zgrał piłkę Olivier Giroud, dopadł do niej Griezmann i z 16. metra oddał bardzo mocny strzał, sparowany do przodu przez golkipera rywali. Po tej sytuacji napór Francuzów jednak mocno osłabł, a gra przypominała raczej fragmenty początkowe spotkania, gdy to reprezentacja Peru częściej miała piłkę. I w 31. minucie mogło być już 1:0, gdy po znakomitej akcji lewą stroną boiska piłkę w polu karnym dostał Paolo Guerrero, zwiódł pilnującego go obrońcę i po płaskim strzale po ziemi piłkę nogami wybronił Hugo Lloris.

Co nie udało się jednak Peruwiańczykom, zrobili podopieczni Didier Deschampsa. W 34. minucie Francuzi wyszli do rywali już na ich połowie, stosując agresywny pressing. Przejęta piłka zawędrowała na pole karne do Oliviera Giroud, ten przyjął sobie futbolówkę i przy próbie uderzenia piłka odbiła się od nogi peruwiańskiego obrońcy, przelobowała Pedro Gallese, a tuż przed pustą bramką czekał na nią Kylian Mbappe. Młody Francuz tylko dołożył nogę i przy okazji został najmłodszym strzelcem gola  dla swojej reprezentacji w historii Mistrzostw Świata. Do końca pierwszej połowy to „Trójkolorowi” tworzyli sobie kolejne okazje, raz po raz zagrażając bramce Gallese, ale wynik spotkania się nie zmienił. Po pierwszej części gry było 1:0.

Po przerwie pierwszą świetną okazję do podwyższenia wyniku mieli Peruwiańczycy. W 51. minucie piłka znalazła się przed polem karnym Hugo Llorisa, gdzie znalazł się Pedro Aquino Sanchez. Uderzenie peruwiańskiego pomocnika odbiło się od spojenia słupka z poprzeczką i nie znalazło drogi do bramki, ale była to jedna z najgroźniejszych okazji dla Peru w tym spotkaniu.

To jednak Francuzi przeważali w pierwszym kwadransie drugiej połowy, długo utrzymując się przy piłce i przeprowadzając ataki jednym i drugim skrzydłem. W drugiej połowie widać było jednak dobry, otwarty mecz po obu stronach. Francja wcale nie chciała zadowolić się tylko jednobramkowym prowadzeniem, a przeciwnicy mieli już nóż na gardle, bo w przypadku drugiej porażki odpadali z turnieju. Peruwiańczycy oddawali sporo strzałów sprzed pola karnego, ale większość przelatywała minimalnie nad poprzeczką bramki Llorisa.

Mimo, że obie strony grały szybko i agresywnie, brakowało pewności i dokładności przed bramką rywali.  Już od 75. minuty „Trójkolorowi” zaczęli grać na przetrzymanie piłki. Starali się ją szanować i zyskać jak najwięcej czasu, który przybliżał drużynę do awansu. Reprezentacja z Ameryki Południowej nie miała zbyt wielu piłkarskich argumentów na dobrze zdyscyplinowaną francuską ekipę. I tak już zostało do końca. Mimo całkiem wyrównanego meczu, Francuzi po raz drugi na tych Mistrzostwach Świata zwyciężyli jedną bramką i pewnie meldują się w 1/8 finału.

Francja - Peru 1:0 (1:0)

Bramki: 34’ Kylian Mbappe

Francja: Lloris - Lucas, Umtiti, Varane, Pavard - Kante, Pogba (89’ N’Zonzi), Matuidi, Griezmann (80’ Fekir), Mbappe (75’ Dembele) - Giroud

Peru: Gallese - Trauco, Rodriguez (46’ Santamaria), Ramos, Advincula - Aquino Sanchez, Yotun (46’ Farfan), Flores, Cueva (82’ Ruidiaz), Carrillo - Guerrero

Kartki: 16’ Blaise Matuidi, 86’ Paul Pogba – 23’ Paolo Guerrero, 80’ Pedro Aquino

Sędzia: M. Mohammed Abdulla Hassan (ZEA)